በቈሰ (ግስ)


    Derived Root Verbs

    ኣብቈሰ፥ ኣብባቈሰ፥ ኣብበቋቈሰ፥ በቋቈሰ፥ ተበቈሰ፥ ተባቈሰ፥ ተበቋቈሰ

    Conjugations

    See all conjugations
    ንስሶም (ንስሳቶም)
    ይበቍሱ ይበቍሱኒ ይበቍሱና ይበቍሱኻ ይበቍሱኺ ይበቍሱኹም ይበቍሱኽን ይበቍሱዎ ይበቍሱዋ ይበቍሱዎም ይበቍሱወን
    ንስሰን (ንስሳተን)
    ይበቍሳ ይበቍሳኒ ይበቍሳና ይበቍሳኻ ይበቍሳኺ ይበቍሳኹም ይበቍሳኽን ይበቍሰኦ ይበቍሳኣ ይበቍሰኦም ይበቍሰአን


    Derived Nouns and Adjectives

    ምብቋስ፥ ምብብቍቋስ፥ ምብቍቋስ፥ ብቁስ፥ መብባቘሲ፥ መብቈሲ፥ መብበቋቍስቲ፥ መብበቋቈስታት፥ ተበቋቋሲት፥ ተባቋሲት፥ ኣብቋሲት፥ ኣብባቋሲ፥ መባቘሲ፥ ኣብበቋቋሲት፥ ብቍስቋሳት፥ ብቁሳት፥ በቋሲ፥ መብባቘሲት፥ በቋቈስቲ፥ ኣብቈስቲ፥ መባቝስቲ፥ ብቋስ፥ ብቋሳት፥ ብቍስቋስ፥ ምብብብቍቋስ፥ መባቘስታት፥ መብበቋቈሲት፥ መብቈሲት፥ በቋቋሲት፥ በቈስቲ፥ ብቍስቲ፥ ተበቋሲ፥ በቋሲት፥ መበቛቘሲ፥ ኣብበቋቋሲ፥ መበቛቘሲት፥ ምብብቋስ፥ ተበቈስቲ፥ ኣብባቈስቲ፥ ተባቋሲ፥ መበቛቝስቲ፥ ተባቈስቲ፥ ተበቋቈስቲ፥ መብቈስታት፥ ኣብቋሲ፥ ተበቋሲት፥ መበቛቘስታት፥ ኣብበቋቈስቲ፥ መብባቝስቲ፥ በቋቋሲ፥ መባቘሲት፥ መብበቋቈሲ፥ ተበቋቋሲ፥ መብባቘስታት፥ ኣብባቋሲት