በፅበፀ (ግስ)


    Derived Root Verbs

    ኣበፅበፀ፥ ኣብበፃበፀ፥ ኣብበፀባበፀ፥ በፃበፀ፥ ተበፅበፀ፥ ተበፃበፀ፥ ተበፀባበፀ

    Conjugations

    See all conjugations
    ንሕና
    ንብፅብፅ - - ንብፅብፀክካ ንብፅብፀክኪ ንብፅብፀክኩም ንብፅብፀክክን ንብፅብፆ ንብፅብፃ ንብፅብፆም ንብፅብፀን


    Derived Nouns and Adjectives

    መተበፅበፂ፥ ብፅባፅ፥ መብበፃበፂ፥ ኣብበፃባፂት፥ መተበፅበፅታት፥ ኣበፅባፂ፥ መበፅበፂት፥ መበፅበፅታት፥ መበፃበፅታት፥ በፅባፅ፥ ኣብበፃበፅቲ፥ መብበፃበፅታት፥ መብበፃበፂት፥ መበፃብፅቲ፥ ምብብብፅባፅ፥ ብፅብፅቲ፥ መብበፃብፅቲ፥ በፅባፂ፥ ብፅቡፅ፥ ኣበፃብፃ፥ ተበፀባባፂ፥ መበፅበፂ፥ ብፅባፃት፥ በፃባፂ፥ ተበፃባፂ፥ ተበፀባበፅቲ፥ በፅበፅቲ፥ ምብፅባፅ፥ ኣበፅባፂት፥ ብፅቡፃት፥ ብፅብፅ፥ ተበፃባፂት፥ ኣበፅበፅቲ፥ ተበፃበፅቲ፥ መተበፅበፂት፥ በፅባፂት፥ ምብብብፅብባፅ፥ መበፃበፂ፥ ምትብፅባፅ፥ መተበፅብፅቲ፥ ኣብበፃባፂ፥ ተበፀባባፂት፥ በፃበፅቲ፥ በፃባፂት፥ ምብብፅባፅ፥ መበፃበፂት

በፅበፀ (ግስ)


Derived Root Verbs

ኣበፅበፀ፥ ኣብበፃበፀ፥ ኣብበፀባበፀ፥ በፃበፀ፥ ተበፅበፀ፥ ተበፃበፀ፥ ተበፀባበፀ

Conjugations

See all conjugations
ንስሶም (ንስሳቶም)
ይብፅብፁ ይብፅብፁኒ ይብፅብፁና ይብፅብፁኻ ይብፅብፁኺ ይብፅብፁኹም ይብፅብፁኽን ይብፅብፁዎ ይብፅብፁዋ ይብፅብፁዎም ይብፅብፁወን


Derived Nouns and Adjectives

መተበፅበፂ፥ ብፅባፅ፥ መብበፃበፂ፥ ኣብበፃባፂት፥ መተበፅበፅታት፥ ኣበፅባፂ፥ መበፅበፂት፥ መበፅበፅታት፥ መበፃበፅታት፥ በፅባፅ፥ ኣብበፃበፅቲ፥ መብበፃበፅታት፥ መብበፃበፂት፥ መበፃብፅቲ፥ ምብብብፅባፅ፥ ብፅብፅቲ፥ መብበፃብፅቲ፥ በፅባፂ፥ ብፅቡፅ፥ ኣበፃብፃ፥ ተበፀባባፂ፥ መበፅበፂ፥ ብፅባፃት፥ በፃባፂ፥ ተበፃባፂ፥ ተበፀባበፅቲ፥ በፅበፅቲ፥ ምብፅባፅ፥ ኣበፅባፂት፥ ብፅቡፃት፥ ብፅብፅ፥ ተበፃባፂት፥ ኣበፅበፅቲ፥ ተበፃበፅቲ፥ መተበፅበፂት፥ በፅባፂት፥ ምብብብፅብባፅ፥ መበፃበፂ፥ ምትብፅባፅ፥ መተበፅብፅቲ፥ ኣብበፃባፂ፥ ተበፀባባፂት፥ በፃበፅቲ፥ በፃባፂት፥ ምብብፅባፅ፥ መበፃበፂት