ተነጐ (ግስ)


    Derived Root Verbs

    ኣትነጐ፥ ኣትታነጐ፥ ኣትተናነጐ፥ ተናነጐ፥ ተተነጐ፥ ተታነጐ፥ ተተናነጐ

    Conjugations

    See all conjugations
    ንስስኽን (ንስስኻትክን)
    ትተንጓ ትተንጓኒ ትተንጓና - - - - ትተንጐኦ ትተንጓኣ ትተንጐኦም ትተንጐአን


    Derived Nouns and Adjectives

    ተናጒ፥ ኣትነጕቲ፥ ምትናጕ፥ መታንጕቲ፥ ተተናናጒ፥ ተታነጕቲ፥ ተተናናጒት፥ ትንጕናጕ፥ ተታናጒ፥ ኣትናጒት፥ መታነጒ፥ ኣትታናጒ፥ መትተናነጒ፥ ተነጕቲ፥ ተናነጕቲ፥ ትንጕናጓት፥ መትተናነጕታት፥ መትነጕታት፥ መተናነጒት፥ ትናጓት፥ መትታነጒ፥ መታነጒት፥ ትንጕቲ፥ መትታነጕታት፥ መትተናነጒት፥ መተናነጒ፥ ምትንናጕ፥ ተተናጒ፥ ኣትታነጕቲ፥ ተታናጒት፥ መትነጒት፥ መትነጒ፥ ትንጎ፥ ትኑጕ፥ መትታነጒት፥ ምትትናጕ፥ ኣትተናናጒት፥ ተናናጒት፥ ንጕንጓ፥ ኣትታናጒት፥ መትታንጕቲ፥ ትኑጓት፥ መትተናንጕቲ፥ ምትትንናጕ፥ ኣትናጒ፥ ተናጒት፥ ትናጕ፥ ተተናጒት፥ ተናናጒ፥ መተናነጕታት፥ ኣትተናናጒ፥ መተናንጕቲ፥ ተተናነጕቲ፥ መታነጕታት፥ ኣትተናነጕቲ፥ ተተነጕቲ፥ ምትትትንናጕ፥ ንጕንጓት