ነጐለ (ግስ)


    Derived Root Verbs

    ኣንጐለ፥ ኣንናጐለ፥ ኣንነጓጐለ፥ ነጓጐለ፥ ተነጐለ፥ ተናጐለ፥ ተነጓጐለ

    Conjugations

    See all conjugations
    ንስስኹም (ንስስኻትኩም)
    ትነጕሉ ትነጕሉኒ ትነጕሉና - - - - ትነጕሉዎ ትነጕሉዋ ትነጕሉዎም ትነጕሉወን


    Derived Nouns and Adjectives

    ተናጓሊ፥ ምንንጓል፥ ኣንነጓጓሊት፥ ነጓጓሊ፥ ተነጓሊ፥ ተነጓጓሊ፥ ንጕልጓል፥ ምንጕጓል፥ መንጐልታት፥ ነጓጐልቲ፥ መንጐሊ፥ መንናጐሊት፥ ነጓሊ፥ ኣንነጓጓሊ፥ መነጓጕልቲ፥ ተነጓጓሊት፥ ተነጓጐልቲ፥ ንጓል፥ ንጉላት፥ ኣንናጐልቲ፥ መንነጓጕልቲ፥ ኣንጓሊት፥ መንናጐልታት፥ ንጉል፥ መንናጕልቲ፥ ምንጓል፥ ነጓል፥ መናጐልታት፥ መንናጐሊ፥ መነጓጐልታት፥ ኣንነጓጐልቲ፥ ኣንናጓሊ፥ መነጓጐሊት፥ ንጓላት፥ መናጐሊ፥ መንነጓጐሊት፥ መነጓጐሊ፥ ተናጓሊት፥ መንጐሊት፥ ንጕልቲ፥ መናጕልቲ፥ ተናጐልቲ፥ መንነጓጐሊ፥ ንጕልጓላት፥ ተነጐልቲ፥ ምንንንጕጓል፥ ነጓሊት፥ ነጓጓሊት፥ ኣንጐልቲ፥ መናጐሊት፥ ኣንጓሊ፥ ኣንናጓሊት፥ ተነጓሊት፥ ምንንጕጓል፥ ነጐልቲ፥ መንነጓጐልታት