Mermru
Dictionary
Conjugation
Ge'ez Resources
Affixation
Games
Blog
Sign In
Sign Up
Install App
English
ትግርኝኛ
ኣማርኛ
ነጐለ (ግስ)
Derived Root Verbs
ኣንጐለ፥ ኣንናጐለ፥ ኣንነጓጐለ፥ ነጓጐለ፥ ተነጐለ፥ ተናጐለ፥ ተነጓጐለ
Conjugations
See all conjugations
ንስስኹም (ንስስኻትኩም)
ትነጕሉ
ትነጕሉኒ
ትነጕሉና
-
-
-
-
ትነጕሉዎ
ትነጕሉዋ
ትነጕሉዎም
ትነጕሉወን
Derived Nouns and Adjectives
ተናጓሊ፥ ምንንጓል፥ ኣንነጓጓሊት፥ ነጓጓሊ፥ ተነጓሊ፥ ተነጓጓሊ፥ ንጕልጓል፥ ምንጕጓል፥ መንጐልታት፥ ነጓጐልቲ፥ መንጐሊ፥ መንናጐሊት፥ ነጓሊ፥ ኣንነጓጓሊ፥ መነጓጕልቲ፥ ተነጓጓሊት፥ ተነጓጐልቲ፥ ንጓል፥ ንጉላት፥ ኣንናጐልቲ፥ መንነጓጕልቲ፥ ኣንጓሊት፥ መንናጐልታት፥ ንጉል፥ መንናጕልቲ፥ ምንጓል፥ ነጓል፥ መናጐልታት፥ መንናጐሊ፥ መነጓጐልታት፥ ኣንነጓጐልቲ፥ ኣንናጓሊ፥ መነጓጐሊት፥ ንጓላት፥ መናጐሊ፥ መንነጓጐሊት፥ መነጓጐሊ፥ ተናጓሊት፥ መንጐሊት፥ ንጕልቲ፥ መናጕልቲ፥ ተናጐልቲ፥ መንነጓጐሊ፥ ንጕልጓላት፥ ተነጐልቲ፥ ምንንንጕጓል፥ ነጓሊት፥ ነጓጓሊት፥ ኣንጐልቲ፥ መናጐሊት፥ ኣንጓሊ፥ ኣንናጓሊት፥ ተነጓሊት፥ ምንንጕጓል፥ ነጐልቲ፥ መንነጓጐልታት
Contextual Use
Additional contextual uses