ዓንጀፈ (ግስ)


    Derived Root Verbs

    ኣዐንጀፈ፥ ኣትተዓናጀፈ፥ ኣትተዓናጃጀፈ፥ ዓናጀፈ፥ ተዓንጀፈ፥ ተዓናጀፈ፥ ተዓናጃጀፈ

    Conjugations

    See all conjugations
    ኣነ
    እዕንጅፍ - - እዕንጅፈክካ እዕንጅፈክኪ እዕንጅፈክኩም እዕንጅፈክክን እዕንጅፎ እዕንጅፋ እዕንጅፎም እዕንጅፈን
    ንሕና
    ንዕንጅፍ - - ንዕንጅፈክካ ንዕንጅፈክኪ ንዕንጅፈክኩም ንዕንጅፈክክን ንዕንጅፎ ንዕንጅፋ ንዕንጅፎም ንዕንጅፈን


    Derived Nouns and Adjectives

    መተዓናጀፊ፥ ዓናጃፊ፥ ምትዕንጃፍ፥ ምዕንጃፍ፥ ተዓናጃፊ፥ ኣዐንጀፍቲ፥ መተዓንጀፊት፥ ዓናጀፍቲ፥ ዓናጃፊት፥ መዐናጀፊት፥ ኣዐንጃፊት፥ መዓናጃጃፍታት፥ ተዓናጃጀፍቲ፥ መዐንጀፊ፥ ዕንጁፋት፥ ዕንጃፋት፥ ኣዐንጃፊ፥ መዐንጀፍታት፥ ምትትትዕንጃፍ፥ መዐናጀፊ፥ መተዓንጅፍቲ፥ መተዓናጀፍታት፥ ተዓናጃጃፊ፥ ዕንጃፍ፥ ተዓናጃፊት፥ መዓናጃጃፊት፥ ዓንጃፊት፥ መዐናጀፍታት፥ ተዓናጃጃፊት፥ ዓንጀፍቲ፥ መተዓናጀፊት፥ መተዓንጀፍታት፥ መተዓናጅፍቲ፥ መዐንጀፊት፥ መተዓንጀፊ፥ ተዓናጀፍቲ፥ ዓንጃፊ፥ ዕንጁፍ፥ ዕንጅፍቲ፥ መዓናጃጅፍቲ፥ መዐናጅፍቲ፥ ምትትትዕንጅጃፍ፥ መዓናጃጃፊ