ዓፅፀቐ (ግስ)


    Derived Root Verbs

    ኣዐፅፀቐ፥ ኣትተዓፃፀቐ፥ ኣትተዓፃፃፀቐ፥ ዓፃፀቐ፥ ተዓፅፀቐ፥ ተዓፃፀቐ፥ ተዓፃፃፀቐ

    Conjugations

    See all conjugations
    ንስሳ
    ትዕፅፅቕ ትዕፅፅቐንኒ ትዕፅፅቐንና ትዕፅፅቐክካ ትዕፅፅቐክኪ ትዕፅፅቐክኩም ትዕፅፅቐክክን ትዕፅፅቖ ትዕፅፅቓ ትዕፅፅቖም ትዕፅፅቐን
    ንስስኹም (ንስስኻትኩም)
    ትዕፅፅቑ ትዕፅፅቑኒ ትዕፅፅቑና - - - - ትዕፅፅቑዎ ትዕፅፅቑዋ ትዕፅፅቑዎም ትዕፅፅቑወን


    Derived Nouns and Adjectives

    መዐፅፀቒት፥ ተዓፃፃቒት፥ መተዓፃፀቒት፥ ኣዐፅፀቕቲ፥ መተዓፅፅቕቲ፥ ዕፃቕ፥ መትተዓፅቕቲ፥ ምትትዕፃቕ፥ መትተዓፀቒት፥ መዕፀቒት፥ ኣትተዓፀቕቲ፥ ዕፅቕቲ፥ ዓፃፃቒት፥ መትተዓፀቕታት፥ መዕፀቒ፥ መዐፅፀቒ፥ መተዓፅቕቲ፥ ምትትትዕፅፃቕ፥ መተዓፀቒት፥ ተዓፃቒ፥ መዐፅፀቕታት፥ መተዓፅፀቕታት፥ መተዓፀቒ፥ ኣዐፅፃቒት፥ ተዓፃፃቒ፥ ዓፃፀቕቲ፥ ምትዕፅፃቕ፥ ዓፅፀቕቲ፥ ዕፅፁቓት፥ ዕፅፁቕ፥ መተዓፅፀቒት፥ ተዓፃፀቕቲ፥ ተዓፃፃፃቒት፥ መዓፃፃፃቕታት፥ ኣትተዓፃቒት፥ መዐፃፅቕቲ፥ መተዓፀቕታት፥ መተዓፃፅቕቲ፥ ተዓፃቒት፥ መዐፃፀቒ፥ ኣዐፅፃቒ፥ መትተዓፀቒ፥ ተዓፃፃፀቕቲ፥ መዕፀቕታት፥ ተዓፀቕቲ፥ መዐፃፀቒት፥ መተዓፃፀቒ፥ መዓፃፃፃቒ፥ መዓፃፃፅቕቲ፥ ምትትትዕፅፅፃቕ፥ ኣትተዓፃቒ፥ ዕፅፃቓት፥ ዕፃቓት፥ ዓፃፃቒ፥ መዐፃፀቕታት፥ ዕፅፃቕ፥ ዓፅፃቒ፥ መዓፃፃፃቒት፥ ምዕፃቕ፥ ዓፅፃቒት፥ ዕፁቕ፥ ተዓፃፃፃቒ፥ ዕፁቓት፥ መተዓፅፀቒ፥ ምዕፅፃቕ፥ መተዓፃፀቕታት፥ ዕፅፅቕቲ