ፀለወ (ግስ)


    Derived Root Verbs

    ኣፅለወ፥ ኣፅፃለወ፥ ኣፅፀላለወ፥ ፀላለወ፥ ተፀለወ፥ ተፃለወ፥ ተፀላለወ

    Conjugations

    See all conjugations
    ንስሳ
    ትፀልልው ትፀልወንኒ ትፀልወንና ትፀልወክካ ትፀልወክኪ ትፀልወክኩም ትፀልወክክን ትፀልዎ ትፀልዋ ትፀልዎም ትፀልወን
    ንሕና
    ንፀልልው - - ንፀልወክካ ንፀልወክኪ ንፀልወክኩም ንፀልወክክን ንፀልዎ ንፀልዋ ንፀልዎም ንፀልወን


    Derived Nouns and Adjectives

    መፅፃልውቲ፥ ምፅላው፥ መፀላለዊት፥ ፅሉዋት፥ ኣፅፀላለውቲ፥ ፅልውላዋት፥ መፅፀላለዊ፥ መፀላልውቲ፥ ፀለውታ፥ ኣፅለውቲ፥ ኣፅፃለውቲ፥ ተፀለውቲ፥ ተፃላዊት፥ መፀላለውታት፥ ተፀላላዊ፥ መፃለዊት፥ ምፅፅፅልላው፥ መፅፃለውታት፥ ተፀላለውቲ፥ ፅላው፥ ኣፅፃላዊ፥ መፅለዊት፥ ኣፅላዊት፥ ፀላላዊት፥ ፅልውላው፥ ኣፅላዊ፥ ተፀላዊ፥ ፅልዋ፥ መፅፀላልውቲ፥ መፃለዊ፥ መፅለዊ፥ መፅለውታት፥ ምፅልላው፥ ፀላላዊ፥ ፅላዋት፥ ኣፅፃላዊት፥ ተፃለውቲ፥ ምፅፅልላው፥ ፅልውቲ፥ መፃለውታት፥ ፀላለውቲ፥ ፅሉው፥ ፀላዊት፥ ፀለውቲ፥ ፀላዊ፥ ኣፅፀላላዊ፥ ተፀላዊት፥ መፅፀላለዊት፥ ተፃላዊ፥ መፅፃለዊት፥ መፀላለዊ፥ ምፅፅላው፥ ተፀላላዊት፥ መፅፃለዊ፥ ኣፅፀላላዊት፥ መፃልውቲ፥ መፅፀላለውታት

Contextual Use

ኣብታ ሃገር ናይ ዝሕተም ጋዜጣ 'ፍሮንት ፔጅ ኣፍሪካ' ኣራሚ ትሕዝቶ፡ ሮድነይ ሴህ ንቢቢሲ ከምዝሓበሮ፡ ጆርጅ ዊሃ ብገለ ሓሳባት ቴይለር ዝተፀለወ እዩ ዝተረኸበሉ
ነፃን ገለልተኛን ኮይኑ ስርሑ ዝሰርሕ ዘይኮነስ ብዝተፈላለየ መልክዑ በቲ ከይዲ ፖለቲካ እናተፀለወ ምዃኑ እዩ ዘርእየካ ዝተረኸበሉ
ማእሰርቱ ንዕኡ ጥራሕ ዘይኮነስ ንስድርኡ'ውን ከምዝፀለወ ይዛረብ ዝተረኸበሉ
ነዚ ንዓለም ዝፀለወ መዘራረቢ መደብ ህዝቢ ምስ ህዝቢ ገይርናዮ‘ለና ዝተረኸበሉ
እቶም ምክትል ርእሰ ምምሕዳር ኣስዒቦም እውን ህዝቢ ወረዳ ወልቃይት በቲ ሕዚ ዘሎ ኣጀንዳ ፀላእቲ እንተይተፀለወ ብትዕግስትን ፀዋርነት ሕቶ መስተማይ ንክምለሰሉ ንዝገበሮ ቃልሲ ድሕሪ ምንኣድ ናይ ግዜ ጉዳይ እምበር ንቐፀልቲ ሕቶ ሰናይ ምምሕዳር፣ መሰረተ ልምዓትን ካልኦትን ዘይምለሰሉ ዋላ ሓንቲ ምኽንያት ከምዘየለ ኣገንዚቦም ዝተረኸበሉ
ቅድሚ ሰሙን ካብ ሪያድ ብቴሌቬዥን ኣብ ዝሃብዎ ርእይቶ፡ ሳዓድ ሓሪሪ ንኢራንን ሕዝቡላህን ብምኽሳስ፡ ጉጅለ ሺዓ፡ ኣብ ሊባኖስ ሰፊሕ ቦታ ብምሓዝ ግዝኣታት እታ ሃገር እናፀለወ ከምዝኾነ ገሊፆም ዝተረኸበሉ
Additional contextual uses